Українське життя в Берліні не зупиняється ні на хвилину, кількість всіляких акцій постійно зростає, тому сьогодні знову буде не окремий репортаж, а черговий огляд деяких подій місяця.

24 червня біля берлінського Музею стіни (Museum Haus am Checkpoint Charlie) на оригінальному фрагменті прикордонної споруди, що тривалий час розділяла Берлін, з'явилося графіті з відомим зображенням Героя України Олександра Мацієвського, якого розстріляли російські окупанти після слів «Слава Україні» у грудні 2022 року.

Ініціатором появи графіті саме в цьому популярному серед туристів усього світу місці виступила директорка Музею стіни Олександра Гільдебрандт. Автор роботи Тимофій Максименко, якому допомагала художниця Сомарі.

Відео зі стратою 42-річного Олександра Мацієвського, який зник безвісти в Бахмуті і потрапив у полон до росіян, з'явилося в березні 2023 року. Незабаром було підтверджено його особу. Тіло героя було повернуто додому, його поховано на кладовищі в Ніжині.

Розстріл беззбройного українського військовополоненого був зустрінутий засудженням в Україні та в усьому світі.

Робота над графіті була складна. Було п'ять трафаретів, включно з написами кількома мовами. Їх допомагала підготувати до роботи Надія Максименко, а самі трафарети виготовлялися в Києві.

Ми хотіли якомога детальніше показати вам, як відбувалася робота зі створення цього малюнка, тому провели багато часу з художниками, які творили з 12-ї до майже 23-ї години.

Тимофій Максименко живе зараз у Лондоні. Він відомий як саунд- і перформанс-художник, що працює в різних жанрах, навчався в Академії витончених мистецтв у Кракові, 2020 року потрапив до шорт-листа премії PinchukArtCentre.

Потрібно нагадати, що саме цей фрагмент стіни використовувався колись для роботи іншого українського художника, Матвія Вайсберга, в рамках художньої акції Maidan. Ukraine. The Path to Freedom, яка була в 2014 році (дивитесь тут).

І ще треба сказати, що в Берліні вже є й інше графіті з Олександром Мацієвським.

Звісно, зображення українського на Чекпойнт Чарлі приверне увагу до того, що коять російські окупанти в сусідній країні.

 

26 червня в рамках 49-го Берлінського тижня людей похилого віку некомерційне об'єднання mog61 Miteinander ohne Grenzen e.V. за підтримки соціального відділу по роботі з літніми людьми адміністрації берлінського району Фрідріхсхайн-Кройцберг (Amt für Soziales Stadteil- und Seniorenangebote Friedrichshain-Kreuzberg), районних служб та служб для людей похилого віку, департамента праці та соціальних питань Сенату, Центральної спілки українців в Німеччині організовало літню вечірку в саду Будинку сусідів (Nachbarschaftshaus Urbanstraße) під девізом «Зустріч культур. Ніхто не самотній!».

Зустріч була присвячена Україні. На вечорі були присутні люди різних вікових груп – українці та німці.

У концерті взяли участь: співачка Карина Кардаш з Одеси, акордеоніст з Сум Олександр Бурдюга, Анжеліна Чернишова з Сергіївки під Одесою, яка грає на фортепіано і співає власні пісні, якій акомпанувала на скрипці Вероніка Заремба з Харцизька (Донецька область), театральна група студентів Харьківского Національного університета мистецтв «Майстерня 55» під керівництвом Марії Ванєєвої.

Художниця Ніта Чоп намалювала портрети деяких українок, які вимушено опинилися в Берліні.

Гарному настрою гостей не завадила навіть злива, що несподівано почалася. Усі перейшли в закрите приміщення, і концерт продовжився.

А ще був смачний український борщ і полтавські галушки, які приготували українки.

Дякуємо голові асоціації mog61 Марі Хёпфнер (Marie Hoepfner), Вікторії Ратсіборинській (Viktoriya Ratsiborynska) з районного соціального відділу та всіх їхніх колег.

 

А ще у приміщенні фонду Heinrich-Böll-Stiftung, який розташований навпроти посольства України, до 20 липня працює фотовиставка «Я в Україні / Я поза Україною».

Громадська організація «КиївПрайд» (KyivPride) презентовала в Україні виставку «Я в Україні / Я поза Україною» про військову або волонтерську діяльність ЛГБТ-людей під час повномасштабної війни в Україні ще 10 червня 2022 року в рамках ПрайдТижня.

Експозицію виставки складають 12 стендів з історіями ЛГБТ-людей, які зараз служать у лавах ЗСУ та ТрО, займаються волонтерством, працюють на інформаційному фронті, проводять акції та інформують іноземців про війну в Україні.

Хтось з них зараз в Україні, хоть був змушений покинуті країну.

Организатори важають, наразі важливо заявити про те, що ці люди з 2014 року також роблять свій внесок у перемогу.

Історії героїв обиралися на конкурсній основі, було отримано понад 200 заявок. Після презентації в Києві виставка працює в цифровому форматі.

Російська агресивна війна вимагає від народу України особистого вибору – чи маю я покинути країну, чи залишитися? Як я можу підтримати сім'ю, друзів, суспільство?

Лесбійки, ґеї, бісексуали, небінарні, транс і квір-люди з України дають на ці питання свої відповіді.

Проєкт створено за ініціативою Muniqyiv, Kyiv Pride, Positive Ukrainer/innen in Deutschland e.V. у кооперації з Allianz der Ukrainischen Organisationen und Heinrich-Böll-Stiftung.

Текст: Ігор Магрілов / Igor Magrilov
Фото/відео (графіті, концерт): Ігор Магрілов
Фото/відео (концерт, виставка): Олександр Мельник


image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image