Зараз в Україні перебуває депутатка Європарламенту та колишня депутатка Бундестагу Віола фон Крамон (Viola von Cramon), яка пишається тим, що з 1996 року, коли вперше відвідала Україну, полюбила нашу державу та її мешканців і взялася нам допомагати. Вона вже більше 20 разів відвідувала Україну, зокрема, Харківщину.

Вашому кореспонденту вдалося зустрітися 5 серпня з Віолою фон Крамон двічі. Зранкуяк представнику харківської громадськості, активному учаснику природоохоронного руху, вдруге – як журналісту. В Харків Віола фон Крамон прибула просто з фронту, з передової, де вона дізнавалася про те, як зараз відбувається битва за світові та європейські цінності проти путлерівців. У Харкові депутатка зустрілася з колегами з місцевих рад, представниками місцевого самоврядування, волонтерами, активістами, військовими. Також в той день було багато зустрічей зі звичайними городянами, з тими, хто став біженцем або втратив житло. Гостю цікавило геть усе – від побутових дрібниць до глобальних, масштабних питань. Багато чого вона записувала в свій нотатник та обіцяла обговорити з колегами-депутатами.

Віола фон Крамон не приховує, що всі ці роки вимагала від колег-депутатів більше допомагати Україні, наприклад, надавати зброю, коли це ще не було трендом:

– Але зараз я приїхала, щоб дізнатися, що саме найбільш потрібно Україні, що відбувається в державі і як ми можемо вам допомогти. Ми обов’язково будемо це обговорювати в Європарламенті, і мені було важливо почути думку тих, хто зараз захищає Україну, хто працює тут, хто тут живе. І для того, щоб мати аргументи в переговорах в Європарламенті, мені потрібні факти, реальні факти з місця подій. Безумовно, щоб отримати ці факти мені було важливо відвідати Київ та порозмовляти з представниками влади. Але найважливіше, все ж таки, бути на землі, розмовляти з людьми, бачити реальний фактаж та розуміти, що саме відбувається.

Депутатка розповідає, що за п’ять діб в Україні вона мала чисельні розмови з різноманітними людьми, отримала багато корисної інформації, яку збирається донести до колег-депутатів. Довелося депутатці і спілкуватися з представниками громад, які найбільше постраждали від іноземної навали, були в окупації. Цілий день Віола фон Крамон присвятила відвідуванню міста Харків, і була дуже вдячна мешканцям міста, яких вона зустріла, і які відверто розповіли їй про те, що відбувалося в місті під час обстрілів, і про всі проблеми, які існують зараз. Важливими називає гостя і ті проблеми, про які вона дізналася під час зустрічей з волонтерами. «Унікальний в’язок між цивільними та військовими людьми» – таким чином депутатка охарактеризувала сучасний волонтерський рух України.

– Ми в Європі дуже вражені, який супротив чинить Україна державі-агресорці.  І опинившись тут, в Україні, я краще зрозуміла, чому ви тримаєте такий сильний супротив. Особисто я є дуже сильним прихильником децентралізації. І тому вважаю, що тільки в громаді ми можемо зрозуміти, яким має бути наш наступний крок, які місцеві проекти мають відбуватися, які ключові завдання з відбудови (наприклад, відновлення шкіл), мають бути реалізовані, щоб люди повернулися до домівок. В Брюсселі я зараз зайнята українськими питаннями майже кожен день. І я багато чого дізналася важливого за ці п’ять днів в Україні.

У поїздці Віолу фон Крамон супроводжувала народна депутатка Верховної Ради України Марія Іонова, яка виконувала роль перекладачки колеги з Європарламенту. Марія підкреслила: «Я вдячна Віолі фон Крамон за те, що вона вже протягом багатьох років є невпинною помічницею України, що вона постійно допомагає нашій державі, бере участь і в процесах зовнішньої допомоги, і в процесах внутрішнього становлення нашої держави, знаходить час та сили на цю важливу роботу». Депутатка Іонова нагадала журналістам, що саме фрау Віола була однією з тих, хто наближав підписання Договору про асоціацію України з ЄС, штовхав інтеграцію України в ЄС та НАТО. Також вона нагадала про послідовну та тверду політику Віоли фон Крамон щодо реформування з децентралізації України. Українська депутатка підкреслила:

– Фрау Віола є членом Парламентського комітету Асоціації Україна-ЄС, як і я. Питання НАТО, питання Євросоюзу – вони дуже широкі, перше – це безпека, друге – це ті всі реформи, які почалися під час Революції Гідності, і які ми маємо гідно завершити під час нашої боротьби чи після нашої Перемоги. І Віола опікується дуже багатьма питаннями, ми запрошуємо багатьох інших колег з Європейського парламенту, з національних парламентів європейських країн, але одиниці справді приїздять, щоб побачити ситуацію своїми очами. І ми вдячні Віолі, що вонасаме з цих одиниць.

Віола Фон Крамон каже, що колись закохалася в нашу державу, а ще вона закохалася в місто Харків – молоде, студентське, де з вечора до ранку люди гуляють в парках та скверах, сидять в кафе, де всі відчувають себе майже так, як в Європі. Депутатка не відвідувала наш обласний центр декілька років, принаймні, не була тут з початку повномасштабного вторгнення. Зараз її шокувала разюча різниця між «було і стало»:

– Я бачу ці руйнування, я бачу ці наслідки терористичних атак російської федерації, і мене це вражає, я розумію, наскільки важко зараз вашому народу. І я дивуюся, як ви тримаєте цей удар, не опускаєте руки, як працюють всі служби, навіть під обстрілами. Все вичищається, відновлюється, ремонтується, місто живе, ходить транспорт, люди мобілізовані, організовані, навіть самоорганізовані. Я не знаю, наприклад, чи впоралася би з такими викликами Німеччина. Чи змогли б ми об’єднатися навколо проблем, як це ви зробили. І мені було важливо побачити все це, всі ці руйнування та місця боїв, своїми очима. І тепер, побачивши це, я розумію, чому ви вчинили такий спротив. Я відчула це, і тепер мені буде легше пояснити це моїм колегам-депутатам. Ми були в лікарні, в волонтерському центрі, у громадах. Звичайно, люди втомлені, але рівень духу є унікальним.

Віола Фон Крамон стала першою жінкою-депутаткою Європарламенту, яка відвідала передову, причому в декількох місцях. Каже, до неї на нашому фронті був лише один колега-депутат, але де саме він був, які військові дислокації відвідав – їй наразі невідомо. Втім, решта європейських парламентарів високо оцінили прагнення Віоли розібратися і особисто побачити, що відбувається на фронті. Вона впевнена, що багато її колег хотіли би теж відвідати передову та поспілкуватися з військовими:

– Але не всі депутати мають на це час та сили. Адже зараз у нас в Європарламенті період відпусток, канікули, і багато хто з депутатів працюють в своїх округах, зустрічаються з виборцями. Я вже провела в Україні п’ять днів, спочатку приїхала у Львів, в Київ, потім – в Харків, відвідала Ізюм, побувала на передовій. Потім – знов Харків, мені було важливо дізнатися думку і військових, і місцевих політиків-опозиціонерів, і волонтерів, і активістів, мені підказали екологи про тему екоциду, яку ми разом з «зеленими» Європарламенту неодноразово обговорювали.

Віола фон Крамон впевнена, що сьогодні головною темою міжнародної допомоги Україні має бут мілітарна, тобто допомога, військовим. Бо немає ніякого сенсу відновлювати будинки, якщо їх відразу ж можуть розбомбити знову. А от після Перемоги можна буде говорити і про відновлення інфраструктури, і про відбудову мікрорайонів, і про багато інших речей. Вона переконана, що європейський бізнес буквально наплине в Україну, щоб відновити її – одразу після того, як буде досягнуто нашу Перемогу. Однак, допоки триває ця війна, Україна має теж розраховувати на підтримку усієї Європи, та й Німеччина осторонь не залишиться.

Відома депутатка Європарламенту та її супроводжуючі, зокрема, відвідали Північну Салтівку, де були максимальні руйнування житлових будинків у Харкові. Депутатка не робила таємниці з того, що була шокована побаченим. Втім, вона констатує, що завдяки українським військовим відчувала себе всі ці дні найбільш захищеною, ніж зазвичай:

– Загинути можна будь-де, в будь-якій країні, і в будь-яких обставинах. Але коли ти бачиш таку опіку, таку готовність допомогли та захистити, ти розумієш, що безпека – це термін відносний. Принаймні поруч з вашими військовими особисто я відчуваю себе повністю захищеною та в безпеці. А комфорт ваших готелів та місць харчування має високі стандарти якості, отже з цього боку я теж не мала ніяких проблем.

Віола Фон Крамон з Харкова зараз повертається до Києва, і каже, що після візиту в Україну привезе колегам багато аргументів, чому потрібно допомагати Україні, втім, за її словами, вони й так переконані в необхідності підтримувати нашу державу. Вона побажала харків’янам витримки і запевнила, що в Європі знають про існуючі у міста проблеми та намагаються допомогти їх вирішити.

Віола не радить українцям зосереджуватися виключно на матеріальних проектах:

– Я дуже хочу бачити Україну країною-членом ЄС. Але для цього потрібен не тільки асфальт на вулицях і нові будівлі замість зруйнованих. Мають створюватися інституції, бути досвідченими люди, а для цього, в свою чергу, ви маєте зрозуміти, як відбувається демократичний прогрес, як має зростати ваша держава. Я не наївна, я розумію, що зараз іде війна і ваше суспільство переживає важкі часи. Але коли ви досягнете Перемоги, ми маємо побачити тут демократію, а не щось інше.

Депутатка підкреслила, що склала програму свого візиту таким чином, щоб побачити різні кейси:

– Наприклад, ситуація зі шкільною освітою у Львові та Харкові – зовсім різна, я була здивована, наскільки різною вона є, що в Харкові фактично немає шкіл зі спроможними бомбосховищами. Тому, коли я повернуся на роботу, я буду мати декілька зустрічей з колегами по цьому питанню, ми створимо програму, спрямовану спеціально на питання освіти в Україні, і зосередимо частину зусиль на створення укриттів у школах Сходу України. Це обов’язково має бути враховано. А ще ми маємо звернути особливу увагу на агрокомплекс і посилити нашу допомогу в розмінуванні територій, надання обладнання для розмінування. Але абсолютний пріоритет сьогодні – це потреби фронту. Я зустрічалася з військовими, їм необхідні дрони, елементи ППО, інші речі, про які ми будемо домовлятися на рівні Європарламенту.

– Як ваші колеги віднеслися до того, що ви відправилися в таку подорож?

– Позитивно, дуже позитивно. Нам треба привозити сюди більше депутатів, щоб вони самі були свідками того, що відбувається, хоч це й небезпечно. Це наш обов’язок – приїжджати сюди та засвідчувати, що ми з вами, що ми підтримуємо вас. І теж важливо почути ваші думки та пропозиції, дізнатися про те, що вам потрібно, яка допомога. І наше завдання як депутатів, працювати в своїх округах і переконувати людей, що допомога Україні необхідна, і вона буде надаватися не тільки доки триває ця війна, але й після Перемоги, і в 2025, і в 2026, і в 2027 роках, бо відновити все зруйноване, знищене агресором за один-два роки буде неможливим.

– В Бундестазі партія «Альтернатива для Німеччини» (AfD) пропонує зупинити допомогу для України. Чи не бачите ви небезпеку того, що німецький парламент може змінити свою думку і згорнути проекти допомоги нашій державі?

– В них немає більшості в Парламенті, хоча й їхня чисельність дещо зросла. Це прикрий факт, але це не означає, що вони визначатимуть політику щодо України. В нашій країні досі висока підтримка України нашим суспільством, і велика підтримка є й в Бундестазі.

– Вчора було розповсюджене журналістське дослідження, що ця партія, «Альтернатива для Німеччини», має джерела фінансування з росії через певні оборудки. Чи може Європа захиститися від таких брудних грошей, від продажних політиків, чи є якийсь шанс на те, що, все ж таки, ви це зупините і зможете протистояти росії єдиним фронтом, а не з такими «альтернативами»?

– Я не здивована цим результатам дослідження. Нажаль, підтримка таких партій та політиків, які виступають проти України, проти Євросоюзу, дуже сильна з боку росії. Вони є не тільки в Німеччині, але й у Франції, Італії, Іспанії, інших країнах. Нам потрібно мати більше прозорості, щоб проводилося більше таких розслідувань, ми маємо вживати потужніші санкції, якщо таке відбувається. Нажаль, ми маємо багато російських агентів в Німеччині, і нам треба рішуче вирішувати питання з ними. Деяких з них ми вислали за межі держави, але деяких ми ще й досі не виявили, але розуміємо, що вони є. Дуже довгий час ми закривали на це очі, але нам треба робити більше, адже це все ще агенти ФСБ, колишнього КДБ та інших подібних служб.

Текст/фото/відео: Олег Перегон
Харків

image image image image image image image image image image image image image image